Kiedy okna nadają się do wymiany?

Satysfakcja z użytkowania budynku, a także koszty związane z jego eksploatacją zależą nie tylko od jego konstrukcji czy oferowanej powierzchni, ale również od zastosowanego osprzętu. Jednym z elementów wpływających na poziom wydatków ponoszonych na utrzymanie obiektu jest zamontowane w nim wyposażenie, w tym stolarka otworowa. Kluczowe znaczenie mają tu zwłaszcza wybrane okna. W Stalowej Woli sprzedażą i montażem wyrobów renomowanych producentów zajmuje się firma Profil Dom, oferująca również drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, rolety okienne oraz bramy garażowe. Przekonajmy się, kiedy warto zdecydować się na wymianę okien.

W jakiej sytuacji należy zdecydować się na wymianę okien?

Podstawową funkcją okien jest powstrzymywanie ucieczki ciepła z wnętrza budynku. W sytuacji, gdy osiągana przez nie termoizolacyjność nie jest wystarczająca, a zarówno stan okuć, jak i uszczelnień powoduje straty energii, jednym wyjściem może okazać się ich wymiana. Na zakup nowej stolarki warto też zdecydować się, jeżeli dotychczas używane okna straciły swoje walory estetyczne i nie ma możliwości ich odrestaurowania. Opcję wymiany można też rozważyć w sytuacji, gdy chce się zwiększyć ilość wpadającego do wnętrza światła za sprawą zastosowania węższych i mniej rozbudowanych ram. Należy też pamiętać, że okna wpływają również na wytłumianie dochodzących do środka dźwięków. Przy większym natężeniu hałasu, celowe może więc być wybranie technologii zapewniającej lepsze wygłuszenie.

Jakie rodzaj okien wybrać?

Planując wymianę okien, trzeba zdecydować się na rodzaj materiału, z jakiego mają być wykonane ramy. Największą popularnością cieszą się okna z PVC, które są przystępne cenowo. Tam, gdzie przeszklenia mają mieć większą powierzchnię, lepiej zastosować sztywniejsze okna aluminiowe. W przypadku, gdy priorytetem jest elegancki wygląd i wysoka trwałość, ciekawą opcją okażą się okna drewniane z klejonymi ramami.