Jak dzięki oknom zyskać więcej światła w mieszkaniu?

Nowoczesna architektura coraz częściej wykorzystuje przeszklone ściany i duże okna, mające na celu wprowadzenie do wnętrza jak największej ilości światła dziennego. Dlaczego? Ponieważ światło wpływa na samopoczucie i zdrowie oraz umożliwia wyeksponowanie poszczególnych elementów wystroju. Jakie okna wybrać, aby uzyskać maksymalną ilość promieni słonecznych w mieszkaniu?

Czy ilość światła we wnętrzu może zależeć od typu okna?

Model okna ma kluczowe znaczenie dla naturalnego oświetlenia pomieszczenia. Najważniejszym parametrem jest powierzchnia przeszklenia, czyli stosunek powierzchni szyby do wielkości całego okna. Im większa powierzchnia przeszklenia, tym więcej światła wpada do pomieszczenia. Duża powierzchnia przeszklenia może jednak powodować nadmierne nagrzewanie się wnętrza w lecie. Dlatego warto zwrócić także uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który określa izolacyjność okna. Jeśli szukasz okien w Leżajsku, chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jak rozświetlić pomieszczenie z małymi oknami?

W mieszkaniu z małymi oknami często trudno uzyskać wystarczające doświetlenie z zewnątrz. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż lustra lub grupy luster, dzięki którym światło będzie odbijać się w pomieszczeniu i rozchodzić po całym wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem jest również pomalowanie ścian na jasne kolory i wykorzystanie oświetlenia punktowego.

Jakie okna wybrać na poddasze?

Poddasze jest miejscem, w którym ilość światła jest ograniczona. Jeżeli poddasze nie jest podzielone, okna usytuowane z dwóch stron dachu pozwalają korzystać z promieni słonecznych właściwie przez cały dzień. Na poddaszu warto stosować modele z dużą powierzchnią przeszklenia oraz wyposażyć je w odpowiednie rolety lub żaluzje, umożliwiające regulację natężenia światła.